Leadership

Youth Leaders

Senior Patrol Leader – Zach E

Assistant Senior Patrol Leader – Lane T

Assistant Senior Patrol Leader – Zach F

Assistant Senior Patrol Leader – Roy B

Quartermaster – Spencer E

Scribe/ Webmaster-Mathew W

Historian- Logan E

Chaplains Aide – Sean S

OA Representative – Reed J

Instructor – James S

Kilroy Patrol Leader – Jacob R

Jolly Rodger Patrol Leader

Rocket Fish Patrol Leader – 

Patriotic Spartan Patrol Leader – 

Thunder Ducks Patrol Leader – 

Adult Leaders

Scoutmaster

Chip Emler

trained oa_sash_brotherhood_75 wbbeads

Assistant Scoutmasters

Doug Hankins

trainedoa_sash_brotherhood_75wbbeads DistrictCommittee

knotboyscouter Leader Training Award

District Assistant Scoutmaster of the Year (2009)

knotdistmerit District Award of Merit (2010)

District Legend of Service Award (2011)

Scouters_Key District Committee Key (2014)

Allan Roten

trained   wbbeads 

knotdistmerit District Award of Merit (2002)

District Scoutmaster of the Year (2005)

Warren Goodman

trainedsash_Vigilwbbeads

knotboyscouter Leader Training Award

knotunitleadermerit Unit Leader Award of Merit

knotdistmerit District Award of Merit (2008)

District Scoutmaster of the Year (2009)

District Legend of Service Award (2013)

Michael Qualls

trained   sash_Vigilwbbeads Untitled

Arrow_of_Light_Award_Knot Arrow of Light

knoteaglescout Eagle Scout

knotboyscouter Leader Training Award

District Assistant Scoutmaster of the Year (2006)

knotdistmerit District Award of Merit (2009)

District Boy Scout Leader of the Year (2008, 2012)

District Committee Member of the Year (2013)

Scouters_Key District Committee Key (2014)

Dave Gerrek

trained

District Rookie Scoutmaster of the Year (2006)

George Ball

trained

John Walker

trained

Christian Tynch

trained oa_sash_brotherhood_75 wbbeadsDistrictCommittee

Larry Sechtman

   

Arrow of Light

District Cub Scouter of the Year (2010)

William Goodman

oa_sash_ordeal_75

knoteaglescout Eagle Scout

Committee Chairman

Keith Barbish

 

 Committee Members

Jim Martin

trained oa_sash_ordeal_75 wbbeads

knotboyscouter Leader Training Award

District Boy Scout Committee Member of the Year (2003)

District Volunteer of the Year (2005)

knotdistmerit  District Award of Merit (2006)

knotbeaver Silver Beaver Award (2010)

Scott Greiling

trained sash_Vigilwbbeads

District Cubmaster of the Year (2010)

Mike Healy

trained oa_sash_ordeal_75

Bryan Lilley

trainedoa_sash_ordeal_75

knoteaglescout Eagle Scout

Ed Ianni

trained

Charter Organization Rep

Ted Miller

trainedoa_sash_brotherhood_75

District Cubmaster of the Year (2008)

Copyright © 2017 BSA Troop 259 . All rights reserved. Theme by Laptop Geek, edited by Troop 259.
Login | Email the Webmaster | Site Admin

This Website adhears to the BSA National and Council Internet Use Policy